top of page
Co je to kraniosakrální biodynamika?
 

 

cranio = lebka, sacrum = kříž, bio = život, dynamic = pohyb

 

Kraniosakrální biodynamika  je odnož  kraniosakrální terapie, vycházející z  biodynamického přístupu - z konceptu Dechu života, který vyvinuli Dr. Sutherland, Dr. Becker, F. Sills a mnozí další. Dech života je prvotní základní životní síla, která se projevuje ve všech živých organismech i v celém vesmíru. Je to řídící a uzdravující princip, který neustále obnovuje, uspořádává a oživuje vše živé. Tento jemný rytmus připomíná hluboký vnitřní dech, který zkušený terapeut vnímá svým dotekem.


 

Česky můžeme tuto metodu nazvat léčbu klidem.

Klid, lásky plný přístup a respekt terapeuta poskytuje prostor pro vrozenou schopnost sebe-léčení. Kraniosakrální biodynamka je celostní terapie založená na holistickém přístupu k člověku, jejímž cílem je podpořit klienta, aby se mohl spojit s prvotní matricí zdraví na úrovni tělesné, duševní i duchovní. Terapeut podporuje vnitřní moudrost, nebo také můžeme  říct vnitřního léčitele v těle klienta, aby mohly nastat léčebné procesy na všech úrovních. 

 

 

Průběh terapie

 

Klient je oblečený a přikrytý dekou. Základem terapie je navození klidného a bezpečného stavu, ve kterém se dokáže klient uvolnit. Terapeut poté jemně přiloží ruce na tělo. Po terapii je vhodný klidový režim a omezená konzumace alkoholu.

 

 

Účinky KS  biodynamiky

 

KS biodynamika zklidňuje příliš aktivovaný nervový systém nebo naopak oživuje při útlumu a vyčerpání. Tlumí stres, úzkosti a zlepšuje kvalitu spánku. Celkově harmonizuje metabolismus a imuno-endokrinní systém. Snižuje stažení fascií po celém těle, tím zmírňuje bolesti a zlepšuje hybnost jedince.

 

 

Kraniosacrální biodynamika je vhodná

 

  • po operacích, úrazech a nehodách a také jako příprava na plánovanou operaci

  • jako podpora zpracování traumatu, nebo při posttraumatických symptomech

  • k rozpuštění emocionálních a fyzických šoků

  • při bolestech zad a degenerativních změnách páteře a kloubů

  • při problémech s čelistmi, dutinami a dysfunkcích v oblasti ušní, oční a nosní

  • při problémech vztahujících se k traumatickému porodu

  • jako podpora a příprava na porod a poporodní integrace

 

 

autor: Michaela Lamana Mazáčová

 

 

bottom of page